среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce i względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy sztachety PCV na plot i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na ogrodzenia plastikowe na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno także siekać na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastykowe używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie PVC z Sędziszowa Małopolskiego na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych upodobań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ploty PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa tworzy się z skał przeróżnego układu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych obrysach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenie PVC z Jastrowia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий