понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, choć częstokroć służą również za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia Winylowe sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Bez liku uroku maja tez takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, oraz nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie rozkwitają, tymczasem potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastykowe z Nowego Dworu Gdańskiego zdołają być bardzo smukłe, choć trzeba je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий